7 sammu nutika rattalukustamiseni

Ainus absoluutne kaitse jalgrattavarguse vastu on kindlustus, sest kui vargal on piisavalt aega... 

Ainus absoluutne kaitse jalgrattavarguse vastu on kindlustus, sest kui vargal on piisavalt aega toimetada, saab ta lõpuks jagu igast lukust. Sellest hoolimata on hea lukk siiski tõsine kaitse varguse vastu. Öeldakse, et karu eest põgenedes ei pea olema kiirem kui karu, piisab vaid sellest, kui oled sõbrast kiirem. Nii on ka ratta lukustamisega – pead oma ratta tegema vargale vähem atraktiivseks kui kõrvalseisev ratas. Kuid selleks, et heast lukust abi oleks, tuleb seda ka õigesti kasutada.

1 - Lukusta ratas läbi raami ja tagaratta

Levinud viis luku purustamiseks on kasutada kangi, millega jõu võla abil lukk lahti keerutada. Kui lukk läbib lisaks raamile ka tagajooksu, kahjustab selline lukulõhkumine jalgratast nii palju, et vargal on mõistlikum valida mõni muu ratas. Eriliselt tasub vältida ratta lukustamist ainult läbi ülemise raamitoru – varas võib võtta kogu jalgratta ning seda keerutades kasutada raamitoru ennast kangina.
Kui enamasti lukustatakse ratas läbi tagajooksu ja tagumise raamitoru, siis veel kavalam on panna lukk läbi tagumise kolmnurkraami ning tagajooksu kodarate. Sel moel lõhub iga kangutamine kohe ratta peenemaid raamitorusid, tehes ratta vargale väärtusetuks.

2 - Vali kindel objekt

Veendu, et objekt, mille külge lukustad, oleks kindel. Näiteks mõningaid metallist, tugevana näivaid teepiirdeid saab kerge vaevaga osadeks lahti võtta, et ratas koos lukuga kaasa võtta. Pingijalg on võimalik üles kergitada ning mõni käsipuu võib seinast kergesti irduda. Jälgida tuleb ka seda, et ratast poleks võimalik tõsta üle posti. Ratas on ainult nii kindlalt lukus kui objekt, mille küljes ta on.

3 - Lukusta ratas varga jaoks ebamugavasse paika

Kujutle end vargaks. Kas sulle meeldiks kangutada tangidega rattalukku politseijaoskonna akna taga või ülikooli valvurikioski kõrval? Eelista käidavaid paiku või selliseid, mis on turvameeste või politsei pilgu all. Hea võimalus on ka see, et ratas lukustatakse sinna, kuhu on pargitud ka teisi rattaid. Muide - kogemus näitab, et valvekaamerad vargaid ei kohuta, sest kapuutsi või mütsiga nägu varjates on oht kaamerapildi tõttu vahele jääda nullilähedane.

4 - Väldi lõtku

Mida rohkem on ruumi ratta ja luku vahel, seda lihtsam on vargal luku vahele kang või kasvõi mõni jämedam pruss ajada ning lukk jõu õla abil lahti keerutada või murda. See kehtib kõikide lukutüüpide kohta. Kui kasutad kett- või lülilukku, keera see nii tihedalt ümber raami kui võimalik. Kui kasutad pidevalt ühes kohas U-lukku, siis vali sobiva suurusega lukk.

5 - Kaitse ka detaile

Esijooksu kaitsmiseks eemalda see ning lukusta koos raami ja tagarattaga. Üks võimalus on eelistada sadula ja rataste kinnitamiseks kiirkinnitus poltide asemel vigurpeaga polte. Selleks ei pea varas olema eriline jalgrattaentusiast, et mõni Brooks'i sadul või süsinikjooksud tee peal kaasa haarata.

6 - Ära jäta lukku järelvalveta

Kuna hea lukk on päris raske ning inimesed lukustavad ratast sageli vaid ühes paigas (näiteks tööl või koolis), jäetakse lukk sageli sinna maha. See annab vargale võimaluse lukk näiteks ketaslõikuriga peaaegu läbi lõigata, et see hiljem juba kerge vaevaga katki teha. Eraldi vedeleva luku saagimine ei ole varga jaoks vahelejäämisrisk. Eriti hästi töötab see trikk riide või plastiga ümbritsetud kett- või trosslukkude puhul.

7 - Paigalda panipaika ankur

Kui talupojamõistuse kohaselt kardetakse rattavargust sõidukit avalikku kohta lukustades, siis tegelikult läheb ootamatult palju rattaid kaotsi panipaikadest ja garaažidest. Sellises paigas pole sageli ka pealtnägijaid karta ning vargal on rohkem aega ratta kallal toimetada. Seetõttu lukusta ratas hoolikalt ka panipaigas ning kui seal pole hästikinnitatud objekti, paigalda korralik seina- või põranda-ankur.

Partnerid

Palun

vali keel